Mar. Benešová(4)2019-07-06T21:18:12+00:00

Project Description

Češka vyvinula zázračnou molekulu s raperským jménem PSMA-617. Lék je ve finále testů, zachránil už stovky mužů, kterým rakovina brala život

„Už první vyléčený pacient byl pro mě ohromná satisfakce, co se ale děje teď, to je monstrózní,“ říká ostravská rodačka a absolventka Karlovy univerzity, jaderná chemička Martina Benešová. Spolu s několika kolegy z Centra pro výzkum rakoviny v Heidelbergu před několika lety vymyslela a vyvinula radioterapeutikum PSMA-617 proti rakovině prostaty, které ozařuje přímo v těle pacientů nádorové buňky a nekompromisně je ničí. První pacienti – s metastázami v kostech celého těla – podstoupili terapii už pár týdnů po úspěšných experimentech na myších. Podle prognóz měli brzo zemřít, PSMA-617 je vyléčilo. Terapeutikum pokračuje v zatím vítězném tažení na klinikách po celém světě, v USA začala finální fáze klinických testů, která rozhodne, jestli se lék dostane na trh. Firmu, která byla vlastníkem licence na PSMA-617, kupuje farmaceutický gigant Novartis. A Martina Benešová je spoludržitelkou patentu.

Vyšlo v Deníku N v listopadu 2018.

„Je to jízda!“ napsala mi před pár měsíci česká jaderná chemička Martina Benešová zprávu. „Právě se ve Spojených státech rozjela poslední, závěrečná fáze klinického testování našeho léku. Má ‚fancy‘ název VISION. Je to klinická studie na 750 pacientech ve všech stadiích rakoviny prostaty. Jdeme do finále, ukončení této fáze to rozčísne.“

A před pár týdny došlo v krasojízdě PSMA-617 k dalšímu velkému zlomu. Švýcarský farmaceutický gigant Novartis oznámil, že za 2,1 miliardy dolarů koupí akcie firmy Endocyte, která je dosavadním držitelem licence.

Tohle je příběh třicetileté české vědkyně. A příběh (možná či snad) skutečně převratného léku na rakovinu prostaty.

Zrušený ortel smrti

Martinu a její farmakum PSMA-617 už (přiznávám, že s úžasem) sleduju několik let. Ostravská rodačka a absolventka Karlovy univerzity před pár lety (během své doktorandské stáže) v Heidelbergu vyvinula spolu s několika kolegy z Německého centra pro výzkum rakoviny radioaktivní farmakum, které umí přímo v těle pacienta s rakovinou prostaty najít nemocné buňky, „navázat“ se na ně, ozářit je a zničit. A to bez vážnějších vedlejších účinků.

Její zázračná molekula s raperským jménem PSMA-617 (původní jméno radioterapeutika neslo Martininy iniciály MB, nyní naopak ve vědeckém světě Martinu mnozí titulují jako Miss PSMA-617) se stala základem terapeutika, které se podává pacientům na desítkách klinik po celém světě (v rámci 1. a 2. fáze klinických testů, ve kterých se zjišťuje bezpečnost terapeutika a jeho účinnost). Jeho tažení zatím vypadá vítězně. Likviduje velmi pokročilé nádory i metastázy, které prorůstají zejména kostmi pacientů. Stovky nemocných mužů už díky němu přežily velmi pesimistickou prognózu.

…tak už jdeme do finále!

Letos v květnu ale došlo k zásadnímu pokroku. V USA se rozjela 3. fáze klinických testů, což je nejdražší, nejnáročnější a nejdelší fáze klinického testování potenciálního nového léku. Má se jí zúčastnit 750 pacientů vybraných podle předem jasně stanovených kritérií. Cílem je zjistit, zda je nové léčivo (případně i v kombinaci s jinými léčivy) proti konkrétní nemoci účinnější než současný tzv. zlatý standard léčby.

Teprve na základě výsledků třetí fáze klinických testů dochází k povolení nového léčiva pro léčbu dané nemoci v běžné klinické praxi.

Celý profil Martiny Benešové a léku PSMA 617 si můžete přečíst (po zadání emailové adresy) zde.